MDclinic
Domov / Aktuality / Ako v škole zdravo sedieť a písať

Kinesiotape je efektívna terapeutická metóda nielen pre športovcov

Kinesiotaping, alebo tiež tejpovanie bolestivých miest, je čoraz väčšmi obľúbené najmä u vrcholových športovcov. Ide o podpornú liečbu pri bolestiach, ktorá je navrhnutá tak, aby uľahčila prirodzený proces hojenia a zároveň poskytovala oporu a stabilitu svalstva či kĺbov bez obmedzení pri pohybe. Tejpovanie je bezpečné a môžu ho využívať deti, dospelí, ale aj ľudia v pokročilom veku.

Pre koho je tejpovanie určené? 

Kinesiotape je určený tak pre pacientov s rôznymi ťažkosťami, ako aj zdravých ľudí. V rámci prevencie sa používa najmä u športovcov, uplatnenie si však nájde aj pri menštruačných bolestiach, v gravidite (tehotenstve), alebo ako „bandáž“ pri ťažších prácach, turistike atď. Lieči rôzne ortopedické, neuromaskulárne – malo by byť neuromuskulárne, či neurologické ochorenia. Veľkou výhodou týchto zázračných farebných pásikov je, že úľava sa dostaví ihneď, alebo v priebehu niekoľkých hodín.

Aplikovať ho nemôže hocikto

Prvú aplikáciu môže vykonávať len na to vyškolený zdravotník-fyzioterapeut, RHB lekár alebo ortopéd, ktorý vyberie podľa indikácie presný typ, dĺžku tejpu, miesto aplikovania, smer a silu ťahu. Po tomto výkone, po zaškolení zdravotníkom, môže ďalšie tejpy aplikovať aj laik, ale platí pravidlo Jeden problém, jedna časť tela, jeden typ tejpu. To znamená, že keď sa zmení problém (typ bolesti, miesto a pod.), musí opakovane vyhľadať zdravotníckeho odborníka. „Aplikácia tejpov podomácky sa neodporúča, nakoľko laik nepozná anatómiu tela, jeho orientačné body a navyše, každý organizmus je jedinečný a nemusí byť zvolený správny úpon alebo odstup. Tejp potom nebude efektívny,“ uvádza fyzioterapeutka MSc. Rita Géci Tóthová z Polikliniky J. Jonáša v Bratislave.

Ako kinesiotape funguje?

Mechanizmus pôsobenia tejpu je zatiaľ nejasný (existuje málo adekvátnych štúdií), no vedci sa domnievajú, že najdôležitejšiu rolu hrá riasenie tejpu. Tejp má totiž vlnovité lepenie, čo znamená, že po nalepení zdvíha pokožku od podkožia, čím uľahčuje prekrvenie a tok lymfy - teda urýchľuje proces hojenia. Významnú úlohu má v potláčaní nociceptorov a stimulácií proprioceptorov, následkom čoho je zníženie pocitu bolesti. Uvoľňuje napäté svalstvo, či trigger pointy, tiež vďaka riaseniu (pôsobí ako jemné bankovanie), no tieto účinky závisia najmä od techniky lepenia. „Kinesiotape je overená metóda v rámci praxe, ktorá sa využíva napríklad v Nemecku v traumatológii ako tzv. „buddy tape“ na fixovanie zlomenín prstov nohy, rovnako sa využíva aj jeho modifikovaná verzia (crosstape) na rýchlejšie hojenie jaziev,“ dodáva fyzioterapeutka z Polikliniky J. Jonáša v Bratislave.

Tejpovanie sa využíva napr. pri týchto indikáciách:

Mýty a fakty spojené s kinesiotape:

Mýtus: Kinesiotape vyvoláva alergické reakcie.

Fakt: Kinesiotape je hipoalergénny. Jeho látka je bavlna, ktorá je najmenej alergizujúcou látkou. V kombinácii s akrilovým lepidlom tvoria najbezpečnejšiu formu zo všetkým tejpov, čo sa týka alergických reakcií. Práve preto si nájde využitie aj u detí, tehotných žien ale aj po operáciách.

Mýtus: Farba tejpu je dôležitá.

Fakt: Hoci sú domnienky, že farba môže mať vplyv na efekt tejpu, ako napríklad že modrá farba zmierňuje zápal a pod., skôr je to placebo a subjektívny názor. Evidencie na to zatiaľ nie sú. Faktom je, že tmavé farby, ako napr. čierna, vydržia na pokožke dlhšie, etiología je však tiež nejasná.

Mýtus: Čím je kinesiotejp drahší, tým je kvalitnejší.

Fakt: Pri kupovaní tejpu tento princíp nefunguje. Skôr si zaplatíte za „značku“ ako za kvalitu tejpu. Všetky kinesiotejpy sú zo 100%-nej bavlny s akrilovým lepidlom. Rozdiel môže byť v tkaní bavlny, v sínusových vlnkách lepenia, ktorá je pre každú značku špecifická. Je to skôr o skúšaní danej značky, kým si nenájdete Vám vyhovujúcu.

Mýtus: Dopredu nastrihané (tzv. pre cut) tejpy sú lepšie.

Fakt: Je to ako s peknými šatami alebo sakom. Je iné, keď si ich kúpite v konfekčnej veľkosti - môžu sedieť, ale nemusia. No keď ich krajčírka šije podľa vašich rozmerov, sedí to „ako uliate“. To isté platí na tejp.

Fakt: Tejp sa môže nosiť 7-14 dní.

Mýtus: Nie, dobre nalepený tejp vydrží viac ako týždeň, no dráždenie receptorov oslabne do 5 dní. Preto sa odporúča po 1-5 dňoch tejp odstrániť, dať si 1-2 dni pauzu a následne sa znova môže nalepiť. S tejpom môžete vykonávať každodenné činnosti, navyše sa v ňom môžete sprchovať, plávať, aj športovať.

Mýtus: Tejp je len placebo

Tejp nie je len placebo, čo potvrdzuje aj fakt, že jeho využitie zakázali na súťažiach ako plávanie, vodné pólo, synchronizované plávanie atď. Kinesiotape je počas súťaže v týchto športoch brané ako dopping.

Podobné články