MDclinic
Domov / Aktuality / Naučte sa cviky na uvoľnenie pri práci

Naučte sa cviky na uvoľnenie pri práci

Poznáte najčastejšie ťažkosti ľudí pracujúcich v kanceláriách, hlavne pri počítačoch? Ak vymenujete bolesti chrbta, šije, či problémy s karpálnym tunelom, trafíte klinec priamo po hlavičke. Stačí pritom málo a problémov sa zbavíte a telo sa vám poďakuje, keď sa naučíte vyrovnávať jednostranné zaťaženie zo sedavého zamestnania.

Prvým krokom pred zavedením pravidelného cvičenia v práci je správna ergonómia svojho pracoviska. Nastavte si správne stoličku, dbajte na správnu výšku stola a optimálnu výšku monitora.  Napriamte sa a nehrbte sa. A ako často si robiť prestávky na strečing? Ideálne by bolo nastaviť si na mobile pripomienku každú polhodinu a urobiť pár opakovaní cvikov, ktoré budú uvedené nižšie. Každý by si mal nájsť cviky, ktoré mu najviac vyhovujú.

Nemajte hlavne pocit, že niečo musíte robiť. Nie je potrebné robiť všetky cviky a robiť ich naraz. Rozvrhnite si ich tak, aby to vám vyhovovalo. Vtedy však dbajte na to, aby ste cviky robili správne a pomohli vám. Prirodzene dýchajte, sústreďte sa na daný cvik a na chvíľočku úplne vypnite. Zotrvajte v danej polohe zhruba desať sekúnd a môžete pokračovať v práci.

Pripravili sme pre vás malú pomôcku, ktorú si môžete vytlačiť a dať si ju napríklad na stôl, aby ste ju mali stále na očiach. 

Richard Granec, fyzioterapeut /Rehabilitačné centrum Radlinského, Bratislava

Podobné články