MDclinic
Domov / Ponuka služieb / Fyziatria a rehabilitácie / Mäkké techniky (30 min)

Mäkké techniky (30 min)

Rehabilitačné centrum Bratislava

Manuálna terapia
Mäkké techniky sú zamerané na uvoľnenie zaspazmovaných oblastí chrbtice a iných častí tela.

Kúpiť od 35 €
 

Mäkké techniky patria k manuálnym terapiám počas ktorej fyzioterapeut vykonáva sled pohybov vyvíjaním jemného tlaku na príslušné body (v mäkkých tkanivách), ale i posune fascií, miernom strečingu a preťahovaní kože. 

Mäkkými technikami ovplyvňujeme rôzne segmenty v jednotlivých vrstvách: koža – podkožie – fascia – sval.
V rámci mäkkých techník sa venujeme najprv povrchovým častiam (koža a podkožie) a potom hlbšie uloženým štruktúram (svaly a fascie). Cieľom je uvoľnenie a obnova funkcie mäkkých tkanív, ktoré sú vplyvom (napr. preťažovania) neúmerne zaťažované. Prejavuje sa to reflexnými zmenami, lokálnym stvrdnutím (myogelóza), zvýšeným svalovým napätím (trigger points) alebo svalovým spazmom.

Uvoľňovanie chrbta a krčnej chrbtice patrí práve vďaka využívaniu mäkkých techník medzi najobľúbenejšiu metódu.

Mäkké techniky majú podobný účinok ako reflexná masáž. Mäkké techniky sú ideálnou terapiu pre uvoľnenie blokád, ktoré vznikajú najmä v oblasti krčnej chrbtice, zablokovaného chrbta a medzilopatkovej oblasti (uvoľňujú zatuhnutia, blokády či svalové spazmy). Ich výhodou je, že analgetický účinok prejavujúci sa ako úľava od bolesti, prichádza takmer ihneď.

Čo liečime pomocou mäkkých techník?

Počas vykonávania uvoľňovacích tlakov na pokožku môže pacient pociťovať návaly tepla spôsobené tým, že počas vykonávania mäkkých techník terapeut nepoužíva žiadne oleje.