MDclinic
Domov / Aktuality / Ako v škole zdravo sedieť a písať

Trpíte príznakmi ochorenia štítnej žľazy?

Trpíte poruchami spánku, nadmerne ste v poslednom období pribrali na váhe alebo pociťujete problémy s koncentráciou? Varovných signálov naznačujúcich poruchu štítnej žľazy je niekoľko a môže byť problematické ju jednoznačne identifikovať. Odborníci však varujú, že ak niektorý z príznakov pretrváva, mali by ste bezodkladne absolvovať vyšetrenie štítnej žľazy.

Štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán, nachádzajúci sa na prednej strane krku – pod hrtanom, ktorý prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov v tele. Má metabolický účinok, pôsobí na nervový systém a svalstvo, stimuluje rast a vývoj, ovplyvňuje činnosť srdca a má mnoho iných funkcií.

„Poruchami štítnej žľazy trpí približne 18 % Slovákov, teda každý piaty človek, pričom ženy dokonca až päťkrát častejšie ako muži,“ uviedla MUDr. Beata Dimová, rádiologička z Polikliniky Radlinského v Bratislave.

Hoci poruchy štítnej žľazy málokedy ohrozujú život postihnutej osoby, často sú príčinou vážnych duševných porúch, či porúch srdca a ciev. Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch prebiehajúcich v našom tele, ako napríklad:

Ako spoznáte, že niečo nie je v poriadku?

Ochorenia štítnej žľazy je ťažšie odhaliť a to je dôvod, prečo nimi mnoho ľudí trpí a ani o tom nevie. Pri nesprávnej činnosti štítnej žľazy sa u pacientov najčastejšie objavujú nasledovné príznaky:

To, že štítna žľaza nefunguje správne, vie lekár presne určiť z výsledkov laboratórnych testov. „Odborné vyšetrenie odporúčame absolvovať nielen pacientom, ktorí majú predispozíciu poruchy štítnej žľazy, teda sú geneticky zaťažení, ale každému pacientovi, u ktorého dlhšie pretrvávajú niektoré príznaky tohto ochorenia,“ radí MUDr. Andrea Vargová, všeobecný lekár z Polikliniky Radlinského v Bratislave. 

USG vyšetrenie štítnej žľazy je bezpečná a neinvazívna diagnostická  metóda. Väčšina USG nálezov je nezhubná - benígna a nepredstavuje riziko ohrozenia života, len v ojedinelých prípadoch sa jedná o nálezy, ktoré si vyžadujú špecializovaný postup.

OBJEDNAŤ SA


Podobné články