MDclinic
Domov / Aktuality / Viete rozpoznať podozrivé znamienko?

Viete rozpoznať podozrivé znamienko?

Po krásne opálenej pokožke túži mnoho z nás. Predstava snedého tela nás núti vystavovať ho prehnanému slneniu či pobytu v soláriách aj napriek skutočnosti, že tento ideál krásy môže byť pre naše zdravie veľmi nebezpečný. Vyšetrenie znamienok je bezbolestné a odborníci radia absolvovať ho raz ročne.

Jar nám pomaly, ale isto klope na dvere. S blížiacimi sa teplými dňami plnými slnečných lúčov však prichádza aj starý známy strašiak menom rakovina kože. Okrem toho, že slnko na jednej strane lieči našu dušu i telo a podporuje vytváranie vitamínu D, môže byť aj naším nepriateľom. Výskyt rakoviny kože vzrástol za posledných 25 rokov viac ako o 100 percent. 

Podľa dermatologičky z Polikliniky Radlinského v Bratislave MUDr. Denisy Dostálovej by však nemali prevenciu zanedbávať ani tí, ktorí neholdujú opaľovaniu sa na slnku. “Za najnebezpečnejší druh rakoviny kože sa považuje tzv. melanóm. Ide o nádor, ktorý je schopný veľmi rýchlo metastázovať. Tento druh nádoru sa častejšie vyskytuje u žien medzi 30 – 50 rokom života,” dodáva dermatologička.

Opatrní by však mali byť aj ľudia:

-      s väčším počtom znamienok (nad 50),

-      s vrodenými-kongenitálnymi znamienkami,

-      so znamienkami s nepravidelným tvarom,

-      s pozitívnou rodinnou anamnézou na melanóm,

-      so svetlou pokožkou (fototyp I. a II.)

-      ktorí v detstve utrpeli závažné spálenie kože.

 

Dermatologička z Polikliniky Radlinského ďalej radí, že podozrivé znamienka viete pomerne ľahko rozpoznať aj doma na základe tzv. pravidla ABCDE, ktoré je odvodené od anglických skratiek:

A = Asymetry (znamienko je asymetrické, niektorá časť z neho vytŕča)

B = Border (znamienko je neohraničené, okraje akoby boli rozpite)

C = Colour (znamienko mení farbu, prípadne je časť znamienka inak sfarbená ako ostatné časti)

D = Diameter (znamienko mení veľkosť, rizikové sú najmä znamienka nad 6 mm)

E = Elevation (z plochého znamienka sa stáva vypuklé, znamienko má nerovný povrch)

 

Nárast rakoviny kože výrazne narástol aj na Slovensku. Ročne u nás lekári diagnostikujú viac ako 650 nových prípadov, pričom podľa posledných záznamov trpí týmto ochorením až 401 mužov a 361 žien. Pre jej úspešnú liečbu je veľmi dôležitá včasná diagnóza. Vyšetrenie dermatoskopom nezaberie viac než 20 minút a odporúča sa absolvovať aspoň jedenkrát za rok.

 

 

Podobné články